השליש השלישי(והאחרון)


השבוע ה – 28 :

      בשבוע זה יש כבר בן אדם בבטן. הוא זז ובועט נמרצות, יש לו הרבה כוח, ובינתיים גם הרבה מקום, ובמהלך החודשיים הקרובים יהיו תנועותיו נמרצות ביותר. משקלו כבר עבר את הק"ג הראשון ואורכו כ – 37 ס"מ. אף על פי שריאותיו אינן בשלות והוא עדיין מוגדר כפג, יש לו סיכוי לא רע להישאר בחיים אם ייוולד כעת.

השבועות ה 29 – 33:

      בשבועות אלה ממשיך העובר בצמיחתו וגדל במהירות. עד לשבוע ה – 33 יוכפל כמעט משקלו לעומת השבוע ה – 28 ויגיע לסביבות 2 ק"ג. אורכו יגיע ל – 39 ס"מ. בשבועות אלה מתחילה פלומת השיער המכסה אותו לנשור, ריסיו כבר ארוכים, עפעפיו פתוחים וציפורניו מתארכות ( הוא לא ישרוט את עצמו). בסוף השבוע ה – 33 תעברי את בדיקת האולטרה סאונד האחרונה, ברוב המקרים העובר כבר מונח כשראשו כלפי מטה, וגם השליה תופסת את מקומה הסופי יחסית לפתח.

השבועות ה – 34 – 36:

      תינוקך ממשיך לגדול במהירות. בין השבועות 32 – 37 הוא מעלה כ – 30 גרם ליום, 200 גרם בשבוע, ובתקופה זו הוא יוסיף עוד ק"ג אחד לשניים שכבר יש לו. שכבת הגבינה, ורניקס, המכסה אותו מתעבה והולכת, ואם הוא בן, אשכיו יורדים כבר לשק האשכים. הפלומה העדינה שכיסתה אותו נעלמת, הוא אוגר שומן, וריאותיו כבר יצרו מספיק סורפקטנט. לקראת השבוע ה – 35 אפשר כבר לדבר על תינוק בשל. בשלב זה, גם אם תתלונני על צירים, כבר לא יתייחסו אלייך באותה דאגה כמו קודם. מסוף השבוע ה – 35 כבר לא עוצרים לידה, גם אם היא מתחילה. ולכן, גם אם יש לך איזשהו ציר אין צורך לרוץ להיבדק הילד כבר שוקל שני קילו וחצי ויכול להתקיים מחוץ לרחם.

בשלב זה, גם אם סבלת מצירים מוקדמים והיית "בשמירת הריון", סביר להניח שהרופא יפסיק את הטיפול התרופתי לעצירת הצירים, ובמקרים מסוימים אף יאפשר לך לחזור לפעילות רגילה.

השבועות ה – 36 – 38:

      בטנך עולה ותופחת, אבל זהו זה. יותר גדולה וגבוהה ממה שהיא כרגע היא כבר לא תוכל להיות. מורגשת התחלה של לחץ קל, ואולי אפילו כאב בצלעות, בעיקר מימין (בשל נטייתו של הרחם להסתובב ימינה). קוצר הנשימה מתגבר, ועכשיו זה לא רק בגלל ההורמונים: הרחם עצמו כבר מפריע לסרעפת בתנועת הנשימה. גם הקיבה נלחצת בגלל גודל הרחם, ונפחה קטן. יש יותר צרבות, וקשה יותר לעכל ארוחות גדולות. אם יש לך דליות, טחורים ובצקות, זה הזמן שבו הם מחמירים. העובר כבר לוחץ על השלפוחית, ובין ריצותייך התכופות את יכולה להתנחם במחשבה שהתבססות הראש באגן מעידה על סיכוי טוב ללידה רגילה. החל בשבוע ה – 36 ועד לסיום הריונך ימליצו לך לרוב לבצע מדידת לחץ דם ואולי גם בדיקת שתן לחלבון אחת לשבוע על מנת לאתר רעלת הריון.

השבועות ה – 38 – 40:

      זהו. מבחינת הרופאים ההריון הסתיים. עכשיו נותר לך רק לקוות שגם מבחינתך הוא יגמר מהר.
ניתוחים קיסריים המתוכננים מראש מתבצעים לרוב בשבוע ה – 38. בשבוע ה – 37 – 40 העובר יעלה רק 100 – 150 גרם לשבוע. בממוצע יגיע משקלו ל 3.300 ק"ג ואורכו יהיה 50 ס"מ.
אצלך הפרשת הקולוסטרום מהפטמות מתגברת ואת גם יותר עייפה. על אף העייפות, עכשיו קשה לך יותר לישון. גם הגודל מפריע וגם הציפייה תורמת כנראה את שלה. זה הזמן לדאוג להכין מראש את התיק שתיקחי איתך לבית החולים ושמכל הדלק במכונית לא יעמוד על אפס.

שתהיה לך לידה קלה ומהנה!

מודעות