מילון מונחיםא'

אגן - סך כל העצמות המהוות את הטבעת הגרמית, הקשה, שדרכה עובר העובר בצאתו מהרחם ללידן (הנרתיק).

אגן כליה - אזור הניקוז של הכליות. לעיתים, במסגרת בדיקות האולטרה סאונד, נמצא אגן הכליה מורחב. אם גודלו עולה על 1 ס"מ, יש חשד למחלה כלייתית אצל העובר. הרחבה של פחות מ – 1 ס"מ לא מראה אומנם על מחלה כלייתית, אך מחייבת מעקבי אולטרה סאונד חוזרים. את קיומה או אי קיומה של מחלה ניתן לקבוע בוודאות רק לאחר הלידה, בבדיקות אולטרה סאונד לכליות התינוק.

אדמת - מחלה מידבקת השכיחה בעיקר בילדים ומתבטאת בחום נמוך ופריחה. אישה בהיריון החולה באדמת, בעיקר עד השבוע ה – 20, עלולה להדביק את עוברה. לגביו מדובר במחלה קשה המלווה במומים, ולכן בדרך כלל יומלץ לאישה שחלתה באדמת בתחילת ההיריון להפסיקו.

אולטרה סאונד - בדיקה המבוססת על שליחת גלי קול אל העובר. גלי הקול שחוזרים מהעובר מתורגמים על ידי מתמר לתמונה המוצגת על גבי מסך. התמונה מתקבלת עקב שינויים בצפיפות הרקמות. בעברית נקראת הבדיקה "על שמע".

אולטרה סאונד אבדומינלי - בדיקת אולטרה סאונד המבוצעת באמצעות מתמר המונח על בטן האישה.

אולטרה סאונד וגינלי - בדיקת אולטרה סאונד המתבצעת באמצעות מתמר המוחדר לנרתיק האישה (ווגינה). בדיקה זו יעילה במיוחד כשהאישה אינה בהיריון, או שהיא נמצאת בשלביו המוקדמים.

אוקסיטוצין - הורמון המופרש על ידי בלוטת יותרת המוח וגורם להתכווצות הרחם וגם להתכווצות צינורות החלב בשדיים.

אורגזמה - שיא החוויה המינית אצל האישה.

אטוניה - מונח הבא לציין את העובדה שהרחם לא התכווץ היטב אחרי הלידה. הרחם הוא המנגנון העיקרי הפועל להפסקת הדמם מכלי הדם ברחם לאחר הלידה. אטוניה היא הסיבה השכיחה ביותר לדימום לאחר לידה.

אינדומד - תרופה ממשפחת נוגדני הפרוסטגלנדינים, התרופה משמשת לטיפול בכאבים שונים. בהיריון משתמשים בה לעצירת צירים, כשצורת השימוש המקובלת היא פתילות.

אינדוקציה - התחלת השראת לידה על ידי הרופאים אצל אישה שאינה נמצאת בלידה פעילה. לרשות הרופאים עומדים כמה אמצעים למטרה זו, הבחירה באחד מהם נעשית על פי שיקול דעתם.

אינסולין - הורמון המופרש בלבלב ומסייע בהחדרת הגלוקוז מזרם הדם לתוך התאים לשם ניצולו. חוסר בהורמון זה גורם למחלת הסוכרת.

איסכמיה - הפחתת בכמות הדם המגיעה לרקמה מסוימת בגוף, וירידה בכמות החמצן שהרקמה מקבלת כתוצאה מכך. ירידה כזאת באספקת החמצן, אם היא נמשכת זמן רב, עלולה לגרום לפגיעה ברקמה.

אי ספיקה צווארית - מצב שבו צוואר הרחם נפגע ונחלש כתוצאה מלידה, הפלה או התערבות רפואית. אי ספיקה צווארית גורמת ללידות מוקדמות, בדרך כלל בשליש השני של ההיריון, והטיפול בה הוא קשירה של צוואר הרחם.

אי ספיקה שלייתית - פגיעה בתפקוד השלייה, העלולה להיגרם, למשל, מיתר לחץ דם אצל האם. במצב של אי ספיקה, השלייה אינה מעבירה כמות מספקת של חמצן וחומרים אחרים לעובר, והוא אינו גדל כראוי ועלול להגיע למצב של מצוקה עוברית.

איקאקלומין - שם מסחרי של טבליה המשמשת להשראת ביוץ. ניתן לנשים שאין להן ביוץ תקין, וגם אז לא לכולן.

אלחוש - הרדמה, הקהיית התחושה.

אלקטיבי - בעל אפשרות בחירה, כלומר ביצוע כל פעולה רפואית ידועה מראש, להבדיל ממקרה חירום.

אלקטרודה - מוליך.

אמטיקואגולנטים - קבוצת תרופות נוגדות קרישה.

אמניון - אחד משני הקרומים של שק מי השפיר. זה הקרום הדק, החסר כלי הדם והקרוב יותר לעובר.

אנליזה - בדיקה.

אנדומטריום - הרירית המכסה את חלקו הפנימי של הרחם. רירית זו נושרת כל חודש, מופרשת מהגוף בצורת וסת, ונוצרת מחדש לקראת הביוץ הבא.

אנדומטריוזיס - מחלה שבה איים קטנים של רירית הרחם נמצאים במקומות שונים מחוץ לרחם, בעיקר באזור האגן והשחלות. המחלה גורמת כאבים עזים בזמן הווסת, עלולה להפריע לפריון, והטיפול בה הוא תרופתי או כירורגי.

אסטרוגן - הורמון המופרש על ידי השחלות. האסטרוגן הוא האחראי העיקרי למאפיינים הנשיים, ונמצא גם בגלולות למניעת היריון.

אסטריול - צורה של הורמון האסטרוגן המופרש על ידי העובר והשליה. בדיקת רמתו של האסטריול, הנעשית במסגרת הבדיקה של חלבון עוברי, משמשת כיום להערכת הסיכוי להימצאות תסמונת דאון.

אפגאר - שיטת ניקוד הניתן ליילוד, דקה עד 5 דקות לאחר היוולדו, וזאת כדי להעריך האם היה תשניק בזמן הלידה. נקרא גם ציון אפגאר.

אפידורל - זריקה לשיכוך כאבים או הרדמה של חצי פלג הגוף התחתון, הנעשית על ידי דקירה בגב והחדרת חומר אלחוש מקומי לחלל האפידורלי של עמוד השדרה.

אפיזיוטומיה - חתך חיץ הנקביים, חתך זה מבוצע לעיתים בזמן לידה כדי להקל על יציאת התינוק.

אקו לב עובר - בדיקה דומה לבדיקת אקו לב המבוגר, במהלכה נבדק לב העובר בעודו ברחם. הבדיקה מבוצעת לרוב משבוע 24 להיריון, ורק אם מתעורר בכך צורך.

אקלמפסיה - מצב קיצוני, חמור ונדיר של רעלת היריון. במצב זה מופיעים כאבי ראש חזקים, בעיות בראייה, לחץ דם גבוה והתכווצויות בלתי רצוניות כמו במחלת הנפילה, המלוות בבליעת הלשון. במצבים קיצוניים יכולה הרעלת להגיע לאיבוד הכרה ומוות.

ב'

בדיקת דם להיריון - בדיקת דם המאתרת את נוכחות הורמון הגונדוטרופין השלייתי המופרש לדם האם לאחר השתרשות ההיריון.

בדיקת דם כמותית להיריון - בדיקת דם שבה מודדים את רמות הגונדוטרופין השלייתי ומקבלים תוצאה של מספר מדויק. בבדיקה זו, שאינה בדיקה שגרתית, משתמשים לזיהוי מצבים של היריון תקין והיריון לא תקין.

בדיקת סיסי שלייה - בדיקה לשם אבחון מחלות גנטיות בעובר. הבדיקה מבוצעת בסביבות השבוע ה - 10 לשבוע ה – 13 להיריון, ובמהלכה נלקחים לדגימה כמה סיסים מהשליה.

בדיקות סקר - בדיקות הנערכות לכל האוכלוסייה, במטרה לאתר קבוצת סיכון למחלה מסוימת.

ביוץ - תהליך שבו פורצת הביצית הנמצאת בשחלה לחלל הרחם ואחר כך "נשאבת, לתוך החצוצרה.

בילירובין - חומר צבע, תוצר של פירוק אחד המרכיבים של ההמוגלובין הנמצא בכדוריות האדומות. זהו חומר הצבע העיקרי של מלחי המרה. עודף בילירובין גורם לצבע עור צהוב במחלת הצהבת.

בלוטת התריס - בלוטה הנמצאת בצוואר ומפרישה הורמון בשם תירוקסין, האחראי לקצב חילוף החומרים בגוף. חוסר בהורמון זה גורם להפרעות בפריון, להשמנה, לעצירות, לנמנום, לאי סבילות לקור, לפעילות כללית ירודה ועוד. עודף בהורמון גורם לסימני עצבנות, לרעד בידיים, לשלשולים, לדפיקות לב מהירות, לאי סבילות לחום, לפעילות יתר כללית ועוד.

בלוטת יותרת המוח – בלוטה הנמצאת מתחת למוח, ומפקחת על רוב פעילויות הגוף.מפרישה את ההורמונים FSH ו – LH האחראים לביוץ, את הורמון הפרולקטין, האחראי לייצור החלב, ואת האוקסיטוצין, האחראי לכיווץ הרחם וצינורות החלב. גם הורמון הגדילה וההורמון המבקר את פעילות בלוטת התריס מופרשים מבלוטה זו.

בלסטוציסט – אשכול תאים שהוא למעשה העובר בתחילת היווצרותו, המרחף בחלל הרחם עד להשתרשותו.

ברדיקרדיה – דופק לב איטי.

ברקסטון היקס – צירים מדומים, המופיעים לרוב לקראת סיום ההריון. הם אינם מובילים להתחלת לידה אך, כואבים כמו צירים רגילים.

בשלות ריאתית – מצב שבו העובר פיתח מספיק סורפקטנט והסיכוי שיכנס למצוקה נשימתית לאחר לידה קטן.

בשלות שליה – מונח בבדיקת אולטרה סאונד, המדרג את דרגת בשלות השליה לפי המבנה שלה כפי שהיא נראית בזמן הבדיקה.

ג'

גופיף צהוב – גוש הנוצר בשחלה לאחר הביוץ. הגופיף הצהוב מייצר פרוגסטרון, החיוני לתמיכה בהריון כל עוד העובר והשליה אינם מייצרים את ההורמונים בעצמם.

גיל ההריון לפי האולטרה סאונד – כשהאישה אינה זוכרת את תאריך הווסת האחרונה שלה, או במקרים שבהם היו לאישה מחזורים לא סדירים, נקבע תאריך הלידה לפי בדיקות האולטרה סאונד, וכך זה יופיע גם בטפסים.

גיל ההריון – מספר השבועות שחלפו ממועד הווסת האחרונה. גיל ההריון נאמד ממועד זה ולא מיום ההפרייה, כדי ליצור שפה אחידה בין הרופאים.

גלוקוז – הפחמימה הנפוצה ביותר בגוף. תוצאות בדיקת סוכר ירשמו תחת ערך זה.

גן – קטע של כרומוזום המהווה יחידת תורשה ואחראי לעברת תכונה אחת לצאצא.

גן דומיננטי – גן שולט.

גן רצסיבי – גן נשלט.

גרידה – פעולה שבה מבצעים פינוי של תוכן הרחם. בגרידה ניתן להוציא הריון תקין (הפלה) או שאריות של הריון שלא התפתח היטב, לטפל בדמם חריג אצל נשים שאינן בהריון או להוציא דגימה מחלל הרחם לשם בדיקה פתולוגית. במהלך הגרידה מחדירים מעין כפית חדה לחלל הרחם ומגרדים מדופנותיו את מה שצריך להוציא, ומכאן כנראה נלקח גם שם הפעולה.

גרידת ניקוי – שם עממי לגרידה שמטרתה הוצאת שרידי הריון שלא התפתח. המושג העממי שגוי, כמובן: שרידי ההריון אינם לכלוך, ובגרידה לא מנקים שום דבר.

ד'

דוגלאס – האזור הנמוך ביותר בחלל הבטן, מאחורי הרחם ולפני הרקטום. מראהו דומה לשק, ובו נאסף כל נוזל שנמצא חופשי בחלל הבטן. את עשויה להיתקל במונח בטופס בדיקת האולטרה סאונד המתבצעת לאיתור ביוץ. כאשר בבדיקת האולטרה סאונד מצוין שאין נוזל בדוגלאס משמע הכל בסדר.

דופטון – ביטוי בפי הרופאים לציון דופק עוברי. כשהרופא אומר "דופטון חיובי" או "דופטון פלוס", פירוש הדבר כי הוא שמע את דופק לב העובר במכשיר הדופלר.

דופלר – מכשיר שבאמצעותו שומע הרופא את דפיקות לב העובר.

דופלר צבע – מכשיר לבדיקת זרימת הדם, הצובע את כלי הדם בצבעים שונים בהתאם לכיוון זרימת הדם. משמש לאבחון מצבים חולניים בשחלות ובזרימת הדם לעובר.

דמם לידני – דמם היוצא מפתח הנרתיק.

דפ – קיצור של דופטון פירושו שנשמע דופק עוברי.

ה'

הורמון – חומר כימי הנוצר באזור מסוים בגוף ומשפיע על אזור אחר לגמרי. למשל, כך נוצר הורמון הפרולקטין בבלוטת יותרת המוח ומשפיע על הפרשת החלב מהשדיים.

הידבקויות ברחם – היווצרות מעין סיבי פרא של רקמה, המחברים את דופנות הרחם זה לזה. מצב זה עלול לקרות לאחר גרידה או זיהום ברחם.

היסטרוסקופיה אבחנתית – "הצצה" לחלל הרחם, המתבצעת באמצעות החדרתו של מכשיר דק בעל סיבים אופטיים לנרתיק. הפעולה, הנעשית ללא הרדמה או בהרדמה מקומית של צוואר הרחם, מאפשרת לראות את חלל הרחם ולמצוא בו עיוותים מולדים או מחלות אחרות, כמו שרירנים הבולטים לחלל, או הידבקויות ברחם.

היסטרוסקופיה ניתוחית – פעולה זו, מבוצעת בהרדמה כללית, דומה להיסטרוסקופיה אבחנתית, אלא שכאן משתמשים במכשיר עבה יותר המאפשר החדרת מכשירי עזר שונים, שבאמצעותם ניתן לבצע ניתוח בתוך חלל הרחם, ללא צורך בפתיחת הבטן, הסרת מחיצות תוך רחמיות, חיתוך הידבקויות תוך רחמיות ועוד.

היפו – קיצור של המילה היפוגליקמיה, הרופאים משתמשים במונח זה כדי לציין ירידה חדה ומוגזמת ברמת הסוכר בגוף.

היפוך מצג – הפיכה חיצונית של העובר, דרך דופן הבטן, ממנח רוחבי או ממצג עכוז למצג ראש. פעולה זו מבוצעת בחלק מבתי החולים בתחילת החודש התשיעי להריון.

היפרדות שליה – מצב שבו השליה נפרדת באופן חלקי או מלא מדופן הרחם לפני צאת העובר לאוויר העולם.

המוגלובין – תרכובת כימית הנמצאת בכדורית הדם האדומה ואחראית ליכולתה של הכדורית לקלוט חמצן בריאות ולשחררו באיברים אחרים בגוף. ירידה ברמות ההמוגלובין מצביעה על אנמיה.

המטומה – שטף דם ממוקם שנקרש, היוצר גוש נוקשה כמו גידול קטן. לרוב נספגת ההמטומה ונעלמת מעצמה. במקרים נדירים יותר צריך לנקזה.

המטוקריט – היחס בין נפח הכדוריות האדומות לנפח הדם. יחס זה מבוטא באחוזים. באנמיה יש בדרך כלל ירידה ברמות ההמטוקריט, שרמתו התקינה היא 45 – 65 אחוז.

העמסת סוכר – בדיקה לקביעת הפרעה במשק הפחמימות בגוף. בהריון מתבצעת הבדיקה על ידי שתיית מנה של 100 מ"ל גלוקוז לאחר נטילת דם בצום. אחר כך נוטלים דם נוסף לאחר שעה, שעתיים ושלוש שעות. רק צורת בדיקה כזו יכולה להיקרא העמסת סוכר.

הפ"ט – קיצור מקובל להפלה טבעית. המונח מתייחס להריון שלא התפתח והסתיים בהפלה, עם או בלי גרידה.

הפלה – אובדן הריון עד השבוע ה – 20.

הפ"מ – קיצור מקובל להפלה מלאכותית: הריון שהופסק בכל דרך שהיא לאחר שהאישה קיבלה אישור של ועדה להפסקת הריון.

הפריה חוץ גופית – פעולה שבה מוציאים ביצית אחת או יותר משחלות האישה (בעזרת מכשיר לפרוסקופ או בניקור דרך הנרתיק). את הביציות מניחים בצלוחיות קטנות המכילות מצע מזון, ומוסיפים אליהן את זרע הגבר. לאחר הדגרה של יום או יומיים, ולאחר שמוודאים שאכן היתה הפריה, מחזרים את הביציות המופרות לחלל הרחם של האישה. הפרייה חוץ גופית נעשית רק כשההפרייה אינה יכולה להתבצע באופן טבעי.

הרדמה כללית – הרדמה המכניסה את האדם למצב של חוסר הכרה.

הרדמה מקומית – הזרקת חומר הגורם לאלחוש (חוסר תחושה) באזור שבו הוזרק, המאפשר לבצע פעילות רפואית באזור זה ללא כאב.

הריון חוץ רחמי – הריון שמשתרש ומתפתח מחוץ לרחם, בדרך כלל בחצוצרה.

הרפס וגינלי – מחלת מין ויראלית הנגרמת על ידי וירוס ההרפס, ומתבטאת בהופעת שלפוחיות קטנות על איבר המין הנשי או הגברי.

השתרשות – היצמדות הביצית המופרית לדופן הרחם.

התבססות – (LIGHTENING) ראש העובר יורד עמוק לתוך האגן ומתבסס בו, מצב זה מתרחש בדרך כלל בסביבות השבוע ה – 38 להריון, ולרוב מלווה בהרגשה שהבטן יורדת למטה.

התקן תוך רחמי – שיטה למניעת הריון, המבוססת על החדרת גוף קטן מפלסטיק המלופף בחלקו בנחושת לתוך חלל הרחם.

ו'

ו.א. – וסת אחרונה. קיצור מקובל בדיווחים הרפואיים לציון מועד הווסת האחרונה שהיתה לאישה.

ואקום – בעברית שולפן ריק. אחת השיטות המקובלות בלידה מכשירנית. מצמידים לראש העובר מעין כובעון, המחובר בצינור למכשיר היוצר ואקום. הרופא מיילד את התינוק ע"י משיכת כבל מתכת המחובר לכובעון. באותו מכשיר, אך בתוספת אביזרים שונים, משתמשים גם לצורך שאיבת הריון במהלך הפסקת הריון.

וגינה – איבר המין הנשי. בעברית נרתיק או לידן.

ויטמינים – חומרים חיוניים לפעולתו התקינה של הגוף. חומרים אלה, הנצרכים בכמויות קטנות יחסית, אינם נוצרים בגוף ויש צורך לקבלם מהמזון.

וירוס – מחולל מחלות. הווירוס, הקטן בגודלו מחיידק, זקוק לתא חי כדי להתרבות, והוא חי בו כטפיל. תרופות אנטיביוטיות אינן יעילות כנגד וירוסים.

ורניקס – שכבה שומנית לבנה, המכסה את גוף העובר וכנראה מגינה על עורו מפני החשיפה הממושכת למי שפיר, היא נעלמת בהדרגה.

ז'

זונדה – צינורית פלסטיק ארוכה המוחדרת לתוך הקיבה כדי לנקז ממנה אוויר או נוזלים, או להעביר דרכה חומרים ומזון ישירות למערכת העיכול.

זיהום – הימצאות דלקת חיידקית או ויראלית.

זירוז לידה – שימוש בחומרים המגבירים את הצירים אצל אישה שכבר החלה את לידתה, אך זו אינה מתקדמת כצפוי.

זקיק – גופיף הנמצא בשחלה ומכיל בתוכו נוזל וביצית שצפה בו. בכל חודש נוצר זקיק שליט אחד, שפוקע בתאריך הביוץ ומשחרר את הביצית, הנמשכת אז לכיוון פתח החצוצרה, גודל הזקיק המופיע כל חודש הוא 20 – 25 מ"מ, ואין לבלבל בינו לבין ציסטות בשחלות.

זרמה – הנוזל שפולט הגבר בשעת האורגזמה הגברית, נוזל המורכב מנוזל בלוטות העזר (כמו הערמונית למשל) ומכיל בתוכו גם את תאי הזרע שיוצרו באשך.

זרע – תא הרבייה הזכרי. בכל פליטת זרמה פולט הגבר בממוצע כ – 200 מליון תאי זרע שיוצרו באשכיו. זרעונים אלה, הנושאים את המטען הגנטי של הגבר, נראים כראשנים קטנים עם זנב. כושר השחייה שלהם מאפשר להם להתקדם במעלה המערכת המינית הנשית עד לפגישתם עם הביצית שיצאה מהשחלה ולהיווצרות הפריה.

ח'

חבל הטבור בעברית: שורר. מעין צינור המחבר את טבורו של העובר לשליה. בתוך חבל הטבור עוברים שלושה כלי דם – שני עורקים ווריד אחד. דרכם עוברים חומרי המזון מהאם לעובר וחומרי פסולת מהעובר לאם בכל מהלך ההריון.

חדר לאטרלי אחד מחדרי המוח, הנמצא בצדו (במוח האדם ישנם ארבעה חדרים). לעיתים יימסר לך מידע על רוחב החדרים הצדדיים האלה בעובר בדו"ח האולטרה סאונד. במקרה של חדרים מורחבים מאוד יש חשד להידרוצפלוס.

חודרני תהליך טיפולי שבמסגרתו מתבצעת חדירה לגוף האדם.

חומצה פולית (ויטמין M) ויטמין הנמצא בעלים ירוקים, בכבד ובשמרים. חיוני לייצור חומצת הגרעין בתא. חוסר חומצה פולית בהריון יכול לגרום לאנמיה, ולכן כל הנשים ההרות מקבלות באופן שגרתי תוספת שלו. לאחרונה נמצא קשר בין חוסר ויטמין זה להתפתחות מומים במערכת העצבים.

חיידק יצור חד תאי החי כטפיל בגוף. ישנם סוגים רבים של חיידקים, וכל קבוצה שלהם מתנהגת אחרת. בניגוד למחשבה הרווחת, רק חלק קטן מהחיידקים גורם למחלות. רובם אפילו עוזרים לתפקוד הגוף. החיידקים רגישים לאנטיביוטיקה, אם כי לא כל החיידקים רגישים לאותם סוגי אנטיביוטיקה, וחלקם מפתח עם הזמן עמידות בפני סוגי אנטיביוטיקה שונים.

חיסון החדרת חיידקים או וירוסים מומתים או מוחלשים לגוף כדי שייצר נגדם נוגדנים. את החיסון הסביל מבצעים מתוך בחירה ובתקופה שבה אין חשיפה למחולל המחלה, זאת כדי שבעתיד, כאשר ינסה מחולל המחלה לחדור לגוף, יימצאו הנוגדנים שיזהו וישמידו אותו בטרם יתרבה ויגרום למחלה. כל החיסונים המבוססים על החדרת יצורים מוחלשים לגוף אסורים בהריון. ניתן לקבל חיסונים אחרים, המכילים יצורים מומתים, אם כי צריך להתייעץ בכל מקרה לגופו. חיסון נוסף ושונה הוא החיסון הפעיל, שהוא החדרה לגוף של נוגדנים אשר מכירים כבר את מחולל המחלה ואין צורך לחכות עד שהגוף ייצר את הנוגדנים בעצמו. בחיסון כזה משתמשים כאשר הגוף כבר נפגע מהגורם המזהם (כמו חיסון כלבת הניתן לאחר הנשיכה), ומטרתו למנוע את התרבות החיידק והמחלה.

חיץ הנקביים (PERINEUM) שטח העור שמסביב ללידן ובין הלידן לפי הטבעת.

חך שסוע פגם בסגירת החך, היוצר במרכזו שסע בדרגות שונות. זהו מצב מולד, שלפעמים ניתן לזיהוי בבדיקת אולטרה סאונד. מאחר שקשה מאוד לתקן חך שסוע באופן כירורגי, הרי שאם התגלה באולטרה סאונד, ממליצים בדרך כלל על הפלה.

ח.ל ראשי תיבות של חדר לידה.

חלבון עוברי חלבון המיוצר בשק החלמון העוברי ובהמשך בכבד העובר. החומר עובר דרך השליה ומגיע למחזור דמה של האם, שם הוא ניתן למדידה. רמה גבוהה שלו יכולה לנבוע מסיבות שונות, כמו חישוב לא נכון של גיל הריון, או הריון מרובה עוברים. רמה גבוהה ובלתי מוסברת של חלבון עוברי יכולה להצביע על סיכון מוגבר להימצאות מום במערכת העצבים המרכזית של העובר. רמה נמוכה יכולה לרמוז לאפשרות סטטיסטית מוגברת להימצאות עובר עם תסמונת דאון.

ח.נ ראשי תיבות של חדר ניתוח.

ט'

טונוס מתח השרירים כאשר אינם בתנועה.

טוקסופלסמוזיס מחלה הנגרמת על ידי טפיל. ההדבקה נעשית באמצעות מגע עם צואת חתולים או אכילת בשר נגוע שלא בושל דיו.

טטניה מצב שבו שריר הרחם מתכווץ במהירות רבה כל כך, עד שנדמה שאין כל הפסקה בין הצירים, ובמוניטור מתקבלת תמונה של ציר אחד ארוך. הדבר עלול לקרות מעצמו, אם כי הוא שכיח יותר במתן יתר של אוקסיטוצין. מצב של טטניה לא מאפשר לעובר מנוחה והתאוששות בין הצירים, ולכן יש בו סיכון גבוה לפיתוח מצוקה עוברית.

טיפול באור שיטה לטיפול בתינוקות המפתחים צהבת יילודים קשה, כשרמות הבילירובין עולות אצלם לרמות מסוכנות. האור מפרק את הבילירובין השוקע בעור.

טכיקרדיה קצב לב מהיר. אצל עובר מדובר בכל קצב לב העולה על 160 פעימות בדקה.

טסיות גופיפים קטנים, עגולים וחסרי צבע, הנמצאים בזרם הדם של יונקים, ויש להם תפקיד חשוב במערך קרישת הדם.

טפולה מערכת של שחלה וחצוצרה.

טרטוגניות יכולת של תרופה או חומר הנלקח, נשאף או בא במגע עם האם, לעבור לעובר ולגרום לו להפרעה התפתחותית. חומר כזה ייקרא חומר טרטוגני.

טריזומיה מצב שבו במקום זוג כרומוזומים מופיעה שלישייה שלהם. במצב תקין ונורמאלי נמצאים בגוף 46 כרומוזומים, המסודרים בזוגות ממוספרים. במצב של טריזומיה כאשר לזוג כרומוזומים מסוים נוסף כרומוזום אחד, עולה מספר הכרומוזומים ל – 47, ובדרך כלל הדבר מלווה במומים קשים. השכיח והידוע שבהם הוא טריזומיה של כרומוזום מספר 21, הגורמת ללידת ילד מונגולואיד (תסמונת דאון).

טריכומונס טפיל חד – תאי בעל זנב, הגורם להפרשות נרתיקיות המלוות בעקצוץ וריח רע. הזיהום מועבר ביחסי מין, ולכן יש צורך לטפל בשני בני הזוג.

טרימסר שליש. אחד משלושת חלקי ההריון.

י'

י.ל.ד קיצור של יתר לחץ דם. כלומר, לחץ דם גבוה מהרגיל.

כ'

כדוריות דם לבנות "החיילים" של הגוף, המגינים עליו מפני זיהומים. רמתם עולה בזמן הימצאות זיהום בגוף. בהיריון ובלידה רמתם גבוהה מהרגיל גם ללא זיהום.

כורואיד פלקסוס מבנה של כלי דם מסועפים, הבולט בעיקר לתוך החדר השלישי של המוח.

כוריון אחד משני הקרומים של שק מי השפיר. זהו הקרום החיצוני והעבה יותר, שבו עוברים כלי הדם.

כלמידיה חיידק תוך תאי המועבר ביחסי מין וזמן רב אחרי ההדבקה גורם לדלקות ברחם, בחצוצרות, בצוואר הרחם ובפתח השופכה. לעיתים מופיעה המחלה ללא כל סימנים ותלונות, ולעיתים בלוויית תלונות על עקצוץ, הפרשה לידנית ותכיפות בהטלת שתן. לתינוק שנדבק בכלמידיה בזמן הלידה יש סיכוי של 40 אחוזים לפתח דלקת עיניים, וסיכוי נמוך יותר 10 – 20 אחוזים לפתח דלקת ריאות.

כרומוזום גופיף הממוקם בתוך הגרעין של כל תא חי וצומח, ונושא בתוכו מטען גנטי. לאדם יש 22 זוגות כרומוזומים ועוד 2 כרומוזומי מין.

ל'

לאנוגו שיער עדין המכסה את גוף העובר. אצל פגים כמותו גדולה, והוא מכסה את כל חלקי גופם. אצל תינוק שנולד במועד כמות השיער קטנה ומתמקדת בעיקר באזור הכתפיים. שיער זה נושר ונעלם לאחר הלידה.

ל.ד קיצור של לחץ דם.

לויקוציטים כדוריות דם לבנות.

לוכיה שם כללי להפרשות אחרי לידה.

לחץ דם סיסטולי הערך הגבוה יותר מבין שני הערכים הנמדדים בזמן מדידת לחץ הדם.

לידן איבר המין הנשי. נקרא גם נרתיק, וגינה.

לפרסקופיה טכניקה המשמשת להסתכלות או לביצוע ניתוח בתוך חלל הבטן באמצעות מערכת של סיבים אופטיים המחוברת למקלט טלוויזיה. הלפרסקופ מוחדר לגוף דרך חתך קטן באורך ס"מ אחד באזור הטבור. לצורך ניתוח יש לבצע עוד 2 – 3 חתכים של 0.5 – 1 ס"מ בדופן הבטן, ודרכם מוחדרים המכשירים המשמשים לביצוע הניתוח (כמו מספריים, למשל).

מ'

מבכירה אישה בהריונה הראשון.

מדורי לב במצב תקין ונורמאלי יש ללב ארבעה מדורים: שני חדרים ושתי עליות. בסריקת אולטרה סאונד תקינה צריכים להיראות ארבעה מדורי הלב.

מוזאיקה מונח בגנטיקה, כשהתאים הנבדקים אינם מראים כולם אותו פגם. במצב כזה יכולים רק חלק מהתאים הנבדקים להראות על תסמונת דאון, למשל. כלומר, חלק מהם יהיו בעלי 47 כרומוזומים וחלקם האחר ייראה תקין, עם 46 כרומוזומים. הילד שייוולד ממצב זה יהיה חולה אומנם בתסמונת דאון, אך ביטוייה יהיו קלים.

מולה בועית מצב נדיר, שבו השלייה והסיסים מתפתחים לאחר ההשרשה, בעוד שהעובר אינו מתפתח. השלייה והסיסים הממשיכים לגדול הופכים לגידול, הממלא את כל חלל הרחם בשלפוחיות שגודלן נע מגודל מיקרוסקופי ועד לגודל של 2 – 3 ס"מ. המצב מתאפיין ברחם גדול יחסית לגיל ההיריון הצפוי, כאבי בטן, הקאות יתר, ערכי דם להיריון כמותי גבוהים מאוד, וכמעט תמיד גם בדמם לידני. במקרים נדירים ביותר יכול הגידול, השפיר ביסודו, להפוך לממאיר ולדרוש טיפול בחומרים כימייים, כמו גידולים סרטניים אחרים בגוף. ניתן לזהות מולה בועית באולטרה סאונד, והמצב דורש גרידה ופינוי החומר מהרחם. לאחר פינוי הרחם יש לערוך מעקב של בדיקות דם כמותי להיריון עד לקבלת תוצאות שליליות עוקבות. לאחר מולה אסור להרות במשך שנה, ויש להשתמש באמצעי מניעה בתקופה זו.

מום מולד מום שהתפתח עוד בהיות העובר ברחם, בדרך כלל עקב פגם גנטי, מחלה של האם או חומרים כימיים שפגעו בעובר.

מוניטור מכשיר חשמלי המשמש לניטור רציף של העובר. ראי ניטור חיצוני ופנימי.

מונגולואיד ראי תסמונת דאון

מוניליה שם רפואי לפטרת בלידן. ראי קנדידה.

מוקוס ריר

מורולה בלטינית: תות. לאחר ההפריה מתחילים התאים להתחלק ולהתרבות ויוצרים מעין אשכול – המורולה – הנע לכיוון הרחם. במצב זה נכנס העובר לחלל הרחם.

מים מקוניאלייםראי מקוניום

מיעוט מי שפיר הימצאות מי שפיר בכמות קטנה מהרגיל. מיעוט מי שפיר יכול לנבוע מירידת מים, בעיה בתפקוד השליה או בעיות בכליות העובר.

מלקחיים זוג כפות מתכת המשמש לעזרה ביילוד.

ממאיר סרטני. שאינו שפיר.

מנוגון שם מסחרי של החומר המשמש לטיפול בבעיות פוריות וניתן בזריקות. החומר מכיל FSH, שהוא הורמון המופרש מבלוטת יותרת המוח וגורם להתפתחות הזקיקים בשחלות.

מנח הצורה שבו נמצא ציר האורך של העובר ביחס לציר האורך של האישה.

מצג חלק גופו של העובר הנמצא קרוב לפתח צוואר הרחם: ראש, עכוז, מצח וכו'.

מצוקה עוברית מצב שבו, לפי הנתונים שיש לרופא, העובר אינו מקבל מספיק חמצן ברחם. אבחון המצוקה העוברית נעשה בדרך כלל בעזרת ניטור אלקטרוני רציף (שיראה, למשל, על ירידה בקצב לבו של העובר), לעיתים על ידי אולטרה סאונד, ולעיתים גם על ידי מדידת רמת החומציות בדם שנלקח מקרקפתו. הטיפול כולל ניסיונות לשנות את תנוחת האם או מתן תוספת חמצן לאם. אם אלה לא עוזרים והלידה כמעט הסתיימה, ניתן לנסות ולחלץ את העובר בלידה מכשירנית. אם הלידה עדיין רחוקה או שלא התחילה כלל, יש לבצע ניתוח קיסרי.

מקדונלד תפר צווארי הנקרא על שם האיש שהמציאו. זהו סוג התפר הפשוט שבו תופרים את הרחם במקרים של אי ספיקת צוואר.

מקוניום התוכן הראשוני של מעי העובר. תוכן זה מופרש לרוב תוך 24 שעות לאחר הלידה. הפרשת המקוניום ברחם גורמת להעכרת המים ויכולה להצביע על מצוקה עוברית. ניתן לגלות מצב זה רק לאחר פקיעת קרום מי השפיר וראיית צבע המים היוצאים.

מקרוביוטיקה שיטת תזונה, אורח חיים ופילוסופיה, שהתפתחה ביפן בתחילת המאה ה – מ20. שיטת התזונה והבישול מבוססת על צירופי מזון ובנויה בעיקר על קטניות, דגנים, אצות ופירות ים. מוצרי חלב ובשר אינם נכללים בה.

מקרוזומיה איברים גדולים. על מקרוזומיה מדובר כאשר העובר נראה בבדיקות ידניות או באולטרה סאונד גדול לגילו. נשים עם סוכרת הריונית, למשל, נוטות ללדת ילדים במשקל שמעל 4 ק"ג, וזו דוגמה מקרוזומיה.

משכב לידה התקופה שבין הלידה ועד תום 6 שבועות לאחריה.

מתמר מכשיר הקולט גלי קול בתדירות גבוהה מאוד ומתרגם אותם לצליל או לתמונה על צג. זהו החלק של מכשיר האולטרה סאונד המונח על בטנך או בתוך הנרתיק בזמן ביצוע הבדיקה.

נ'

נוגדני אדמת בדיקה שגרתית, הבודקת באמצעות חיפוש נוגדנים למחלה בדם, האם האישה חוסנה נגד אדמת או חלתה בה בעבר. אישה עם רמת נוגדנים תקינה לא תחלה במחלה במהלך הריונה.

נוגדנים חלבונים שהגוף מפתח לאחר חיסון או מחלה. נוגדנים אלה מאפשרים לגוף לזהות פולש מסוים ולחסל אותו במהירות וביעילות אם ינסה לחדור אליו שוב.

ניטור חיצוני חיבור מוניטור אלקטרוני רציף על ידי רצועות המהודקות על בטן האישה.

ניטור פנימי חיבור מוניטור אלקטרוני רציף על ידי הצמדת אלקטרודה לחלק המתקדם של העובר (לרוב הקרקפת). אפשר גם להחדיר צינורית דקה לחלל הרחם ולמדוד בדיוק רב את הלחץ התוך הרחמי. שני דברים הניתנים לביצוע רק אחרי פקיעת מי השפיר.

ניקור מי שפיר החדרת מחט דרך דופן בטן האישה לתוך שק מי השפיר (תחת בקרת אולטרה סאונד) והוצאת מעט נוזל מתוכו. הניקור נועד למטרות אבחון שונות או לשם החדרת חומר.

נרקוטי סם הגורם לטשטוש, לשיכוך כאבים ולהרגשת נמנום. בין החומרים הנרקוטיים המשמשים בחדר לידה נמצאים פטידין ("זריקת הטשטוש") ומורפיום.

נרתיק איבר המין הנשי. נקרא גם לידן, וגינה.

ס'

סאקרום עצם צולב, המכונה גם עצב הזנב. נמצאת בקצה התחתון של עמוד השדרה.

סגמנט באנגלית: קטע, חלק (SEGMENT). בזמן ההיריון מדברים לעתים על הסגמנט התחתון של הרחם – חלק הרחם הקרוב לצוואר הרחם, שהוא זה שנמתח בעיקר בזמן גדילת הרחם.

ס.ד. ספירת דם. בדיקת דם שבה נבדקות רמת ההמוגלובין, הטסיות, הכדוריות הלבנות ועוד. באמצעות בדיקה זו ניתן לאתר אנמיה.

סורפקטנט חומר המופרש בתוך בועיות הריאה ומונע תמט שלהן בכל נשימה ונשימה. חוסר בחומר זה נפוץ אצל יילודים שנולדו טרם זמנם ונותן תמונת מצוקה נשימתית (R.D.Sׂ).

סטרילי מחוטא, מעוקר. מכשיר סטרילי הוא מכשיר שעבר חיטוי. תשובת מעבדה של תרבית שנמצאה סטרילית פירושה עקרה. כלומר, שלא נמצא בה גורם מזהם.

סיבים מוטוריים סיבי עצב המוליכים את הפקודות להנעת האיברים

סיבים סנסוריים סיבי עצב המוליכים את התחושות (כאב, קור, חום וכו').

סיבים סימפתטיים סיבי עצב בעלי תפקיד במצבי לחץ. הם גורמים להגברת פעולת המערכות והכנתן למצבי דחק.

סימפיזיוליזיס היפרדות של חיבור עצם החיק. עצמות האגן מתחברות זו לזו באזור התחתון של הבטן, בדיוק מעל איבר המין (אפשר לחוש את מקום חיבור עצם החיק במישוש). לעיתים קורה במהלך ההיריון שהעצמות נפרדות זו מזו ונגרם כאב באזור. הטיפול כולל משככי כאבים, מנוחה, וחגורה המחזיקה את העצמות במקומן. תהליך ההחלמה איטי והתנועה קשה.

סיסטיק פיברוזיס מחלה תורשתית המתבטאת בעיקר בדלקות ריאה חוזרות, בבעיות ספיגת מזון, בפיגור בגדילה, בהזעת יתר המלווה במליחות גבוהה ובקיצור תוחלת החיים. לאחרונה ניתן לבצע בדיקות מקדימות לאיתור נשאי המחלה בקרב חלק מהאוכלוסייה.

סיסים כוריוניים אוסף של סיסים קטנים, העוטפים את הביצית המופרית בהגיעה לחלל הרחם ועוזרים לה להשתרש בדופן הרחם. את הסיסים האלה, הנמצאים בצד המנוגד לשליה ומתנוונים בהמשך ההיריון, נוטלים לבדיקה גנטית בזמן ביצוע בדיקת סיסי השליה.

ספטום וגינלי "ספטום" פירושו מחיצה. במקרים מסוימים קיימת מחיצה לאורך הנרתיק, היוצרת מצב שבו ישנם למעשה שני פתחים לנרתיק. מקרים אלה מלווים לעיתים בפגמים ברחם, ובמקרה של ספטום וגינלי יש לחפש גם אותם. יחד עם זאת, במקרים בהם המחיצה קטנה ודקה, אין הדבר מלווה בדרך כלל במומים נוספים. פרט להפרעה ביחסי מין, או לאפשרות שהמחיצה תיקרע בזמן הלידה, אין היא מפריעה, וניתן להסירה בניתוח קצר. לעיתים ישנו מצב של ספטום רוחבי, שבו קיים קפל עור דק נוסף באזור מסוים בנרתיק. קפל זה מקיף את הנרתיק בחלקו הפנימי וגורם להצרת הפתח. ספטום רוחבי יכול להפריע בקיום יחסי מין עד לאי יכולת לחדור פנימה, ויש להסירו בניתוח קצר. ספטום רוחבי חלש יכול להיקרע בזמן קיום יחסי המין הראשונים ולא להוות בעיה.

ספטום ברחם קיומה של מחיצה ברחם, הגורמת לחלוקת החלל הפנימי של הרחם לשני חללים קטנים יותר. מאחר שהמחיצה דלה יחסית בכלי דם, הרי שאם השתרשות ההיריון מתרחשת דווקא באזור המחיצה, יש איבודי היריון רבים. מכל פגמי הרחם זה הפגם הגורם לבעיות הרבות ביותר בהחזקת ההיריון עד תומו. כיום ניתן בדרך כלל להסיר את המחיצה בהיסטרוסקופיה ניתוחית, ובכך לפתור את הבעיה.

ספינה ביפידה שדרה שסועה. מצב שבו יש פגם בסגירת תעלת השדרה. היום ניתן לרוב לגלות את הבעיה באמצעות אולטרה סאונד ורמות גבוהות של חלבון עוברי בדם האם. במקרים אלה מומלץ לבצע הפלה.

ספינות חלק עצם חד ובולט במקום כלשהו בגוף. במיילדות משתמשים בביטוי כדי לתאר את גובה החלק המתקדם של העובר בדרכו ללידה. עובר שאינו מצליח לעבור את הספינות הנמצאות בעצמות האגן, לא יכול להיוולד. מצב זה, הנקרא CPD, מצריך ניתוח קיסרי. בזמן מהלך הלידה רושם הרופא את גובה ראשו של התינוק ביחס לספינות.

ספקולום מכשיר עשוי מתכת או פלסטיק, המוחדר לנרתיק ומאפשר לרופא לראות את פתח צוואר הרחם ואת חלל הנרתיק.

סקירת מערכות בדיקת אולטרה סאונד, המבוצעת על ידי רופא מיומן ומומחה. במהלך הסקירה נסרקים איברי העובר השונים בחיפוש אחר מומים.

סקציה ניתוח קיסרי בפי הרופאים.

סרעפת שריר שטוח ורחב, המבדיל בין חלל הבטן לחלל בית החזה. תפקידו העיקרי לסייע בפעולת הנשימה. לקראת סיום ההיריון קורה לא אחת שהרחם הגדל ואיברי הבטן הנדחקים כלפי מעלה מפעילים לחץ על הסרעפת מלמטה ומקשים על פעולתה.

ע'

עובר תינוק החי ברחם.

על - קול ראי אולטרה סאונד.

על – שמע המונח העברי הנכון לבדיקת האולטרה סאונד.

עקרות מכאנית עקרות הנוצרת עקב סתימה של החצוצרות. הרחם אומנם תקין וגם השחלות תקינות ומייצרות ביציות, אך בגלל החסימה, שלרוב נגרמת עקב דלקת אגן קודמת, אין אפשרות למפגש בין הזרע לביצית. לרוב, הפתרון לבעיה זו הוא ביצוע היריון מבחנה.

פ'

פג תינוק שנולד לפני השבוע ה – 37 להיריון, ומשקלו פחות מ 2.500 ק"ג.

פה חיצוני פתח צוואר הרחם המרוחק מהרחם.

פה פנימי פתח צוואר הרחם הקרוב ביותר לרחם. כשמדברים על אי ספיקת צוואר, מתכוונים לפגיעה באזור זה.

פוליפ צווארי רקמת פרא גידולית קטנה, הגדלה על צוואר הרחם. גודלם של רוב הפוליפים הצוואריים אינו עולה על 1 – 2 ס"מ, והם כמעט אף פעם אינם ממאירים. בדרך כלל מתגלה הפוליפ במקרה, או כשהוא מדמם בעקבות מגע מיני. לרוב מוסר הפוליפ במרפאת הרופא ללא הרדמה וללא כאב. במקרים אחרים יש צורך לבצע גרידה במקביל להסרתו. בהיריון בדרך כלל לא מסירים את הפוליפ, אלא אם כן הוא גורם לדימומים כבדים.

פוסה אחורית איזור בגולגולת שבו נמצאים המוחון (צרבלום) ואיברים נוספים. לעיתים מצוין בבדיקת האולטרה סאונד שהאזור נראה ונמדד.

פונדוס קרקעית. חלק של הרחם הרחוק ביותר מצוואר הרחם והקרוב ביותר לצלעותייך.

פורספס ראי מלקחיים.

פות החלק החיצוני של איברי המין הנשיים, הכולל את השפתיים הגדולות והקטנות ואת הדגדגן.

פחמימות קבוצת חומרים אורגניים המורכבים מפחם, מימן וחמצן. נציגיהם הבולטים הם בעיקר הסוכרים והעמילן.

פטידין סם נרקוטי המשמש לשיכוך כאבים בלידה. כשאומרים "זריקת טשטוש" מתכוונים אליו.

פיגור בצמיחה תוך רחמית מצב שבו, לפי בדיקות האולטרה סאונד, נראה כי העובר אינו מתפתח כצפוי ואינו מעלה משקל. מצב זה יכול לנבוע מאי ספיקת שליה ויכול להצריך את סיום ההיריון טרם זמנו.

פיגמנטציה שינוי צבע העור. בהיריון מדברים על פיגמנטציה באזורים הנעשים כהים יותר, כמו אזור הפטמות והפס הכהה לאורך הבטן.

פיזיולוגי תהליך נורמלי וצפוי בגוף, שאינו תוצאה של מחלה. צהבת היילודים, למשל, נקראת צהבת פיזיולוגית מאחר שהיא נורמלית וצפויה. אם תתגבר ותהפוך לבעייתית, ייקרא המצב פתולוגי.

פיטוצין שם מסחרי לחומר המחקה את פעילות הורמון האוקסיטוצין. החומר גורם לצירים, ומשתמשים בו לזירוז או להשראת לידה.

פירידוקסין ויטמין B6.

פלבימטריה צילום רנטגן שבו מודדים את פתח האגן כדי לראות אם הוא מאפשר את לידת הוולד. כיום השימוש בו מוגבל יחסית, ואם בכלל, הוא מסייע להחלטה אם לאפשר לאישה עם ולד במצג עכוז להתחיל בלידה רגילה.

פלורה אוסף חיידקים הנמצא באופן רגיל באזור מסוים. תשובה של תרבית נרתיק שבה כתוב "פלורה רגילה" פירושה שנראו חיידקים, אך אלה הם החיידקים הרגילים הנמצאים בו.

פלקס זהו קו ההפרדה בין שני חלקי המוח העובר לאורך הגולגולת. לעיתים בבדיקת על שמע מוזכר שנראה במרכז, וכך אכן הוא צריך להיות.

פמור עצם הירך. אורך עצם הירך, הנמדד באמצעות אולטרה סאונד, משמש לאומדן התפתחות העובר. בעזרת טבלת ייחוס ניתן לראות אם אורך עצם הירך מתאים למצופה לפי גיל ההיריון.

פפילציה בליטה לחלל. אפשר להיתקל במונח זה כאשר מתארים ציסטה בשחלה. הימצאות פפילציות יכולה לרמז על אפשרות לממאירות. לציסטה ללא פפילציות סיכויים גדולים מאוד להיות שפירה.

פקיעת מי שפיר אמניוטומיה. פעולה המתבצעת בשעת לידה פעילה. בעזרת מוט פלסטיק ארוך שבקצהו מעין וו המוחדר לרחם, הרופא פוקע (קורע) את קרום שק מי השפיר ומאפשר למים לצאת.

פרגניל תרופה המשמשת לטיפולי פוריות ומחקה באופן מלאכותי את פעילות הורמון ה – LH, המופרש מבלוטת יותרת המוח. מתן חומר זה אמור לגרום לפעולת הביוץ.

פרוגסטגנים חומרים סינתטיים שפעילותם בגוף דומה לפעילות הורמון הפרוגסטרון. משמשים לעיתים במקרים של דמם בתחילת היריון, כשיש חשד שסיבת הדמם בייצור בלתי מספק של פרוגסטרון. לעיתים משמשים פרוגסטגנים לעצירת לידה במקרים של צירים מוקדמים.

פרוגסטרון הורמון המיוצר על ידי הגופיף הצהוב הנוצר בשחלה בעקבות ביוץ. הוא עוזר להחזיק את רירית הרחם בחציו השני של המחזור, מהביוץ ועד לווסת הבאה. כשמתרחשת הפריה, ההיריון זקוק להורמון זה כדי שלא תתרחש הפלה, והפרוגסטרון המופרש תחילה מהגופיף הצהוב מופרש בהמשך ההיריון מהשליה.

פרולקטין הורמון המופרש בבלוטת יותרת המוח ואחראי לייצור החלב. רמות גבוהות שלו שלא בהיריון יכולות להפריע לפריון ולגרום להפרשת חלב מהשדיים שלא בתקופת ההנקה.

פרוסטגלנדינים קבוצה של חומרים טבעיים המופרשים במקומות רבים בגוף, בין היתר גם מקרום מי השפיר. בין שאר פעילויותיהם הם גורמים להבשלת צוואר הרחם ולהתחלת צירי לידה. ניתן לתת אותם גם באופן מלאכותי, בטבליות או בג'ל, כדי לזרז לידה.

פרופיל ביו – פיזיקלי שיטה שבה מנסים להעריך את מצב העובר באמצעות אולטרה סאונד וניטור אלקטרוני רציף.

פרופילקטי בעברית מונע (PROPHYLAXIS – מניעה). הכוונה למתן טיפול מסוים כדי למנוע בעיה בהמשך. לדוגמה, מתן אנטיביוטיקה בזמן ניתוח כדי למנוע הופעת זיהום בעקבותיו.

פרינאום ראי חיץ הנקביים.

פתוגני שמסוגל לחולל מחלה. חיידק יכול להיות פתוגני.

פתולוגי שאינו פיזיולוגי. כל מחלה או כל תהליך בגוף הסוטים מתפקודם הנורמלי הם פתולוגיים. ממצא פתולוגי, כמו גידול, למשל, הוא ממצא שאינו אמור להימצא במקום שבו הוא נמצא.

פתיחה מונח המבטא את מידת התרחבות צוואר הרחם ("יש לה פתיחה של 6 ס"מ). פתיחה גמורה, כ – 10 ס"מ, פירושה שצוואר הרחם נמחק כליל והפתח גדול דיו לאפשר את מעבר התינוק.

צ'

צהבת מחלת כבד הנגרמת על ידי וירוסים ומתבטאת בחולשה ניכרת, פגיעה בתפקוד הכבד ובגוון צהוב של העור.

צהבת פיזיולוגית צהבת יילודים, המופיעה לאחר הלידה ונגרמת בשל חוסר יכולתו של הכבד העוברי לטפל ברמות הגבוהות של הבילירובין הנוצר מפירוק כדוריות הדם של העובר. פירוק זה הוא תהליך פיזיולוגי, ובו העובר משנה את ההמוגלובין שלו מהמוגלובין עוברי להמוגלובין של אדם בוגר. כל עוד רמות הבילירובין אינן עולות לגובה העלול לסכן את התינוק, מדובר במצב נורמלי.

ציטומגלווירוס (CMV) וירוס שכיח יחסית, שכמעט אינו מוכר על ידי מי שאינו מתעסק ברפואה. פגיעה של וירוס זה בהיריון יכולה לגרום למומים בעובר.

ציסטה גידול שאינו גוש מוצק אלא בעל דופן ומלא בחומר נוזלי. ציסטה יכולה להיות שפירה או ממאירה. ציסטות בשחלות קיימות בשלבים רבים בחיי האישה, כולל בהריונות. רובן אומנם בעלות אופי שפיר, אך יש לבדוק כל מקרה לגופו.

ציסטיטיס דלקת בשלפוחית ובדרכי השתן. מתבטאת לרוב בצריבה בסוף מתן שתן ובדחיפות ותכיפות במתן השתן. לעיתים נראה דם בשתן, ובניסיונות לתת שתן יש כאב בבטן התחתונה.

צירים מדומים ראי ברקסטון היקס.

צירים מוקדמים צירים המופיעים לפני השבוע ה – 37 להיריון.

צלסטון חומר שנועד להבשיל את ריאות העובר. במקרים של חשש מלידה מוקדמת שעלולה להיות מלווה בתסמונת מצוקה נשימתית (R.D.S), ניתן החומר בזריקות לאם.

צניחת חבל הטבור מצב חירום שבו, לאחר פקיעת קרום מי השפיר, חבל הטבור צונח ויורד לנרתיק לפני צאת העובר. היות שבמצב זה העובר עלול ללחוץ את חבל הטבור בזמן ציר ובכך להפסיק לעצמו את אספקת הדם ולמות, המצב מחייב ניתוח קיסרי דחוף.

צנתר צינור גומי שנועד לנקז נוזל מהגוף או להחדיר נוזל לגוף. הצנתר השכיח ביותר הוא הקתטר, צנתר המוחדר לשלפוחית השתן במטרה לנקז שתן.

צרבלום המוח הקטן, מוחון. חלקו התחתון של המוח, הנמצא בחלק האחורי של הגולגולת ואחראי בעיקר על שיווי המשקל.

ק'

קגל (תרגילים) תרגילים המיועדים לחיזוק השרירים הטבעתיים בגוף.

קוטילדונים חלקיה של השליה. בכל שליה יש עד 20 קוטילדונים.

קולוסטרום נוזל שקוף צהבהב היוצא מהשדיים עוד לפני שמופיע החלב. ערכו רב היות שהוא מכיל נוגדנים המועברים לתינוק. הפרשת הקולוסטרום מתחילה לעיתים כבר בשבוע ה – 16 להיריון, שכיחה יותר לקראת הלידה, ותמיד מופיעה ביומיים – שלושה הראשונים לאחר הלידה.

קונדילומה מחלת מין ויראלית הנגרמת על ידי וירוס HPV ובאה לידי ביטוי ביבלות קטנות ובשרניות דמויות אשכול ענבים קטנטן בכל אזור החיץ והפות. לעיתים פוגעות היבלות גם בצוואר הרחם, שם הן עלולות לגרום לשינויים טרום סרטניים. היבלות יכולות להופיע עד שמונה חודשים לאחר ההדבקה, בודדות או מרובות. מאחר שמדובר במחלת מין, חייבים שני בני הזוג להיבדק. הטיפול משתנה ונע ממשחות ונוזלים לטיפול מקומי עד צריבת היבלות בקרני לייזר. בהיריון נוטות היבלות להתרבות, ואם מדובר בנגע מפושט מאוד באזור החיץ, שיכול לדמם בעת הלידה, עלול להתעורר צורך בניתוח קיסרי. חלק מהטיפולים למחלה אסורים בהיריון.

קונטרה אינדיקציה הוראת נגד, סיבה שבגללה אסור ליטול תרופה מסוימת או לעבור פעולה מסוימת.

קיסרי קיצור של ניתוח קיסרי, שבו מוציאים את התינוק דרך חתך בדופן הבטן ובדופן הרחם.

קלוריות יחידה המשמשת למדידת כמות אנרגיה המשתחררת משרפת אבות המזון. קלוריה אחת מוגדרת ככמות החום הדרושה להעלות 1 מ"ל מים במעלה צלסיוס אחת.

קנדידה פטרת הנגרמת על ידי פטרייה בשם CANDIDAALBICANS. קנדידה בנרתיק מתבטאת בהפרשה לבנה דמויות גבינת קוטג', ומלווה בגרד חזק בפתח הנרתיק.

קרישיות יתר (תרומבופיליה) נטייה תורשתית או נרכשת לקרישיות יתר של הדם מכונה תרומבופיליה. זהו מצב שבו קיימת נטייה מוגברת לקרישת דם בוורידים, בעורקים או בשניהם. לכ – 12 אחוזים עד 15 מהאוכלוסייה יש נטייה סמויה לקרישיות יתר. באופן נורמלי, אצל כל אחד מאיתנו קיים איזון בין מערכת הקרישה (המונעת מאיתנו לדמם למוות בעקבות פציעה, למשל) לבין המערכת הנוגדת קרישה, שאמורה למנוע מצב של קרישיות יתר וחוסר אספקת דם עקב סתימת כלי הדם המזינים איבר ספציפי. המערכת הנוגדת קרישה מורכבת מחומרים רבים, וכל פגם באחד ממרכיביה עלול לגרום לקרישות יתר. לא ניתן לאתר את הפגמים האלה בעזרת בדיקות רגילות של קרישת דם, אלא רק בעזרת בדיקות מיוחדות שנעשות במעבדות קרישה מתקדמות. רוב האנשים שיש להם נטייה לקרישיות יתר לא יסבלו מכך במהלך חייהם. יחד עם זאת, הם נמצאים בסיכון רב יותר לפקקת בכלי דם ורידיים או עורקיים (ברגליים, באגן, בלב או במוח) ולתסחיפים של קרישי דם, העלולים לגרום נזק חמור לריאות. הנטייה לקרישיות יתר באה לידי ביטוי, ככל הנראה, כשמתקיימים תנאים נוספים ועל רקע גנטי מסוים. במקרים רבים מדובר בתופעה חוזרת בתוך המשפחה. לכן מקרה של שבץ מוחי, התקף לב בגיל מוקדם או פקקת בורידים העמוקים אצל אחד מבני המשפחה הקרובים, צריך להדליק אור אדום ולהעלות את החשד שבמשפחה זו יש נטייה לקרישיות יתר. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות (חלקם הגדול בארץ) הוכיחו קשר בין נטייה לקרישיות יתר של הדם ובין הפלות חוזרות וסיבוכי היריון מאוחרים כמו רעלת היריון חמורה, היפרדות שליה, האטה בצמיחת העובר ומות עובר ברחם.

קתטר ראי צנתר.

ר'

רוטיני/רוטינה שגרתי/שגרה. טופס בדיקה שנקרא "רוטינת היריון" מכיל רשימת בדיקות שנעשות בהיריון לא בגלל חשד למחלה כלשהי אלא באופן שגרתי.

רחם אחורי/קדמי בדרך כלל קיים ברחם כיפוף קל בין הצוואר לגוף הרחם. רחם במנח קדמי הוא רחם שבו הכיפוף נוטה כלפי דופן הבטן של האישה. כיפוף כלפי גב האישה נותן רחם בכפיפה אחורית, או במנח אחורי. אין שום הבדל בין השניים, ופרט למקרים נדירים ביותר, גם לו נובעות מכך כל בעיות.

רחם דו – קרני מצב מולד. מבחוץ נראה הרחם כמו לב, כשחללו מורכב משני חללים עם שקע ביניהם. נשים עם רחם דו – קרני נכנסות בדרך כלל להיריון ללא בעיות מיוחדות. בניגוד לרחם עם ספטום (מחיצה), אספקת הדם ברחם דו – קרני תקינה יחסית ומגיעה לכל חלקיו, ולכן יש פחות בעיות בהשתרשות השליה ופחות מקרים של איבוד היריון. יחד עם זאת, בשל צורת החלל יש יותר שכיחות של מצגי עכוז ומנחי רוחב, וכן יותר לידות מוקדמות עקב חוסר מקום. תפר צווארי לא פותר את בעיית הלידות המוקדמות.

ריבוי מי שפיר הימצאות עודף של מי שפיר. הדבר יכול להיגרם ללא כל סיבה, בשל מום בעובר או בשל סוכרת הריונית.

ריטורין חומר הנפוץ בשימוש לעצירת צירים. הניתן בטבליות או בעירוי.

רעלת היריון פרה אקלמפסיה. מצב של עליית לחץ דם, הקורה לרוב בהריונות ראשונים אחרי השבוע ה – 20 להיריון אצל נשים ללא סיפור קודם של יתר לחץ דם. עלייה זו מלווה בהופעת חלבון בשתן ובבצקות. התופעה נעלמת לאחר הלידה. המצב מחייב השגחה רפואית קפדנית ולעיתים קרובות סיום ההיריון.

רקטום, רקטאלי בעברית חלחולת. סוף המעי הגס, לפני פי הטבעת, שהוא פתח הפרשת הצואה מהגוף.

ש'

שולפן ריק ראי ואקום

שטאונג ביטוי השגור בפי הרופאים וכוונתו לרצועת גומי או חומר אחר המשמשת לעצירת זרימת הדם הוורידי. קושרים אותה על הזרוע בשעת בדיקת דם כדי שהווריד יבלוט.

שירודקר צורה של תפירת צוואר הרחם במקרים של אי ספיקת צוואר.

שלב אקטיבי חלק שני של שלב הלידה הראשון, בין פתיחה של 3 ס"מ (שבו לרוב את מתקבלת לחדר לידה) ועד לפתיחה גמורה.

שלב לטנטי החלק הראשון של שלב הלידה הראשון, המתחיל בצירים סדירים ונמשך עד לפתיחה של כ – 3 ס"מ. שלב זה יכול להימשך עד 24 שעות, ואת רובו סביר להניח שתעברי עוד בבית.

שלב הלידה הראשון מתחילת הצירים ועד פתיחה גמורה של הצוואר.

שלב הלידה השני מפתיחה גמורה ועד צאת התינוק לאוויר העולם.

שלב הלידה השלישי מצאת התינוק ועד צאת השליה.

שלבקת ראי הרפס.

שליה פונדאלית שליה שהשתרשה בקרקעית הרחם, רחוק ככל האפשר מפתח הצוואר. מצב תקין ורגיל.

שליית – פתח מצב שבו השלייה מכסה את הפה הפנימי של צוואר הרחם, הדבר גורם לדימומים בהיריון, ואם הוא נמשך כך עד סופו, יש לסיים את ההיריון בניתוח קיסרי אלקטיבי.

שפה שסועה בשפה העממית שפת ארנבת. מצב שבו יש שסע, בדרך כלל במרכז השפה העליונה. כיום ניתן לעיתים לזהות שפה שסועה בבדיקת אולטרה סאונד, ובדרך כלל ניתן הדבר לתיקון כירורגי לאחר הלידה. אם היא לא מלווה בחך שסוע, לרוב אינה מצדיקה הפלה.

שפיר טב, שאינו ממאיר. בדרך כלל, מונח הקשור בגידול ובא לציין שלא מדובר בגידול ממאיר.

שק חלמון שק שבתוכו נמצאים חומרי המזון של הביצית המופרית. שק זה נראה היטב בבדיקות אולטרה סאונד מוקדמות.

שרירומת גידול של שריר הרחם (מיומה), כמעט תמיד שפיר. בדרך כלל גדלים כמה גידולים כאלה יחד, ואז הם מגדילים את גודלו הכללי של הרחם. הגידול יכול לגרום לדימומים בלתי סדירים, להפריע לפריון, לגרום כאבים בהיריון או להפרעה בלידה, אם הוא ממוקם באזור צוואר הרחם. במקרים אחרים קורה שהרחם גדל ללא כל תלונה מצד האישה. הגידולים שכיחים בעיקר בעשור החמישי לחיי האישה, אם כי הם יכולים להופיע גם קודם. במהלך ההיריון לא נוגעים בהם בדרך כלל. כשלא בהיריון, הטיפול תלוי בגודל הגידולים ובתלונות הבאות בעקבותיהם. אפשר להסתפק במעקב ואפשר להגיע גם עד הוצאת הרחם. במקרים נבחרים (כשיש רצון להרות) ניתן לנתח ולהסיר רק את הגידולים, ללא הרחם, בידיעה שהם יכולים לגדול בעתיד שוב.

שרירן ביטוי שגוי אך נפוץ לשרירומת.

שתן לכללית בדיקת שתן מהירה, הבודקת מרכיבים כימיים בשתן כמו הימצאות חלבון, סוכר, דם וכדוריות לבנות.

ת'

תאומים זהים תאומים שנולדו מביצית שהופרתה על ידי תא זרע אחד והתחלקה בהמשך לשניים.

תאומים לא זהים תאומים שנולדו כתוצאה מהפריה של שתי ביציות שונות על ידי שני תאי זרע שונים.

תאומים סיאמים מצב של תאומים זהים שבו חלוקת הביצית התרחשה רק 13 – 15 יום לאחר ההפריה.

תבחין משולש שמה הנכון של בדיקת החלבון העוברי, הבודקת שלושה גורמים רמת החלבון העוברי, רמות HCG ורמות אסטרוול בלתי קשיר UE3 .

תבחין מרובע כל מה שיש בתבחין המשולש, בתוספת בדיקה של INHIBIN Aשהופך אותה למעט מדויקת יותר.

ת.ל.מ קיצור של תאריך לידה משוער. כלומר, היום שבו את אמורה לסיים 40 שבועות היריון.

תנ קיצור של תנועות. רישום הקיצור תנ+ בטפסים פירושו שהאישה חשה היטב בתנועות העובר. תנ- מצביע על כך שהאישה אינה חשה בתנועות.

תנועות נשימה תנועות התכווצות של בית החזה העוברי, הנעשות לא כדי לנשום אלא כדי לסחוט את הנוזלים המצטברים בבית החזה. התנועות נראות בבדיקת האולטרה סאונד, והימצאותן מצביעה על מצב עוברי תקין.

תסמונת אוסף של מומים או מצבים חולניים הנוטים להופיע יחדיו. במצבים אחרים יכול כל אחד מהמומים או מהמצבים להופיע בנפרד. התסמונת נקראת בדרך כלל על שם האיש שגילה אותה.

תסמונת דאון פיגור שכלי, מומים נוספים ומראה אופייני, הנוצרים עקב טריזומיה של כרומוזום 21.

תסמונת מנהרת שורש כף היד הרגשת תרדמה ונימול בכפות הידיים, הנגרמת בשל לחץ שנוצר על העצבים המעצבבים את כף היד העוברים בתוך תעלה נוקשה וצרה בשורש כף היד. בהיריון יכולה הצטברות בצקת באזור שורש כף היד לגרום לתופעה.

תפר צווארי תפר טבעתי שתופרים בו את צוואר הרחם במקרים של אי ספיקת צוואר הרחם.

תרבית נטילת דגימה מהגוף (של שתן, דם, צואה או אחרת) והנחתה על מצע מיוחד המקל על צמיחת חיידקים. עם צמיחת החיידקים ניתן לגלות מהו גורם המחלה ואיזה אנטיביוטיקה יעילה נגדו. ביצוע תרבית ממוצעת נמשכת לפחות יומיים.

תרומבוזה היווצרות קריש דם בכלי הדם.

תרומבופיליה ראי קרישיות יתר.

תרומבוציטופניה ירידה ברמת הטסיות בדם, מצב זה יכול לגרום לדימום יתר עקב בעיה הנוצרת במנגנון קרישת הדם.

תרומבוציטים ראי טסיות.

מודעות